Menu

Wiedza Tajemna

BLOG O PSYCHOTERAPII

PO KONFERENCJI NTPP

huberthryc

Od poprzedniego wpisu minął miesiąc. Na kolejne "pełnoprawne" wpisy musicie niestety jeszcze trochę poczekać, ale mam nadzieję, że warto.

Przez ostatnie kilka dni brałem udział w międzynarodowej konferencji "Rewolucja w psychoterapii - nowe idee, badania, praktyka", organizowanej w Warszawie przez Naukowe Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, głównie ze względu na udział czworga wybitnych badaczy, teoretyków i praktyków psychoterapii oraz psychiatrii - Nancy Andreasen, Patricii Coughlin, Marka Solmsa oraz Jonathana Shedlera.

Goście z różnych perspektyw mówili o nowych kierunkach myślenia o psychoterapii i psychologii w ogóle. Gorącym i fascynującym tematem jest wpływ badań nad mózgiem przy pomocy neuroobrazowania na teorie psychologiczne. Kolejnym bardzo ważnym wątkiem jest kwestia badań naukowych nad psychoterapią, w szczególności psychodynamiczną - stan tych badań, ich wyniki i metodologia. Inna ciekawa kwestia, która pojawiła się na konferencji to relacja między psychoterapią a kulturą.

Na koniec pojawiło się wiele refleksji nad tym, kim we współczesnym świecie powinni być terapeuci. Wskazywano na to, że ważnym zadaniem dla nas jest wychodzenie ze środowiska hermetycznych teorii i dogmatów i podejmowanie dialogu ze światem, który będzie zmieniał zarówno świat, jak i nas i nasze teorie - językiem, który będzie zrozumiały dla obu stron. Cieszę się, bo właśnie taki cel stawiam sobie pisząc tego bloga.

Kilka wątków tej konferencji było dla mnie inspirujących i uważam, że zasługują na osobne wpisy. W ciągu kolejnych dni lub tygodni przeczytacie więc:
- o tym, że psychoterapia psychodynamiczna jest według badań bardziej skuteczna niż cokolwiek innego;
- o tym, jak twórczyni współczesnej klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych mówi o niszczącym wpływie, jaki ta klasyfikacja wywarła na psychiatrię, terapię, diagnozę, badania i na społeczeństwo;
- o tym, jak neuroobrazowanie mózgu potwierdza teorię Freuda, jednocześnie obalając jej podstawowe tezy;
- być może również o tym, jak psychoterapeuci rządzą światem monopolizując język współczesnej kultury;
- ...oraz o tym, co w ogóle działa w terapii, co nie działa i dlaczego ludzie wolą szybką ulgę w cierpieniu od wieloletniej analizy, oraz co powinno być zmienione w szkoleniu psychoterapeutycznym.

 

Do zobaczenia wkrótce!

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Bananowiec] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czekam z niecierpliwością! Szczególnie na ostatnie 3 tematy.

  • Gość: [Szczecin-Ortodonta] *.164.rako-lan.pl

    Oooo to ciekawa konferencja. I co ciekawego tam mówili? Poruszyli jakieś ciekawe, nowe zagadnienia czy standardowo było wałkowana to co zwykle? Interesuje mnie jak to wygląda tak w rzeczywistości :D

  • Gość: [Celina] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Jestem bardzo ciekawa czy w nowym roku ktoś też poruszy te tematy na jakimś konwencie. Wszak nie zostały doprowadzone do końca pewne tematy. I to mnie gryzie.

© Wiedza Tajemna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci